5 EFEKTIVNÍCH ZPŮSOBŮ, JAK UŠETŘIT ZA ROK 100 TISÍC
Hodila by se vám finanční rezerva, ale co našetříte, to utratíte za nečekané výdaje? Zkuste začít šetřit podle našich tipů a uvidíte, že za rok ušetříte až sto tisíc korun. Nebude to ale zadarmo – počítejte s tím, že vám klesne životní úroveň. Jdete i tak s námi do toho?
OBSAH ČLÁNKU
Zamyslete se, proč nevycházíte s penězi do další výplaty
Každý měsíc horko těžko vycházíte s výplatou, na účtu máte nulu a nemáte nic nastřádáno bokem. Opakovaně se dostáváte do finančních potíží a kvůli stagnujícím mzdám a rostoucím cenám nezvládáte šetřit. Odpovězte si upřímně na následující otázky, jestli si k chudobě nepomáháte:
- Scházím se s lidmi, kteří vydělávají víc než já a mohou tak utrácet víc peněz?
- Udržuji si vyšší životní standard, i když si to nemůžu dovolit?
- Vydělávám dost peněz na pokrytí všech výdajů?
Pokud nežijete v souladu se svými finančními možnostmi, je načase s tím začít a dostat své finance pod kontrolu.
Bez snížení výdajů to nepůjde
Dostáváme se k vysvětlení, proč budete muset snížit svoji životní úroveň. Snížení výdajů zákonitě znamená, že si budete muset odpustit některé věci. Jako první musíte:
- Vydělat více peněz, šetřit, snížit výdaje a vyhýbat se impulzivnímu utrácení.
Jako lidé máme tendenci utratit našetřené peníze. Nebo něco našetříme, ale není to tolik, kolik bychom si představovali. A když se objeví mimořádné výdaje, rázem jsme na nule a začínáme nanovo. Jak se dostat z tohoto začarovaného kruhu? Ověřené rady odborníků jsou tu:
1. Dodržujte pravidlo rozpočtu 50 / 30 / 20
Odborníci radí, abyste dávala:
- 50 % platu na nutné výdaje
- 30 % na vlastní potřebu (věci, které chcete, ale nepotřebujete)
- 20 % na spořicí účet
VÝZVA: Zkuste toto rozpočtové pravidlo pozměnit a ušetřete víc peněz: dejte si v příštím měsíci za cíl, že snížíte výdaje na vlastní potřebu na 10 % nebo jakkoliv vám to domácí rozpočet umožní. Rázem budete zasílat na spořicí účet 40 % výplaty.
Nevíte, jak snížit výdaje?
Nevzdávejte to. Najděte způsob, jak snížit 20 až 30 procent výdajů. Ukažme si to na příkladu:
- Spočítala jste si, že měsíčně utratíte za jídlo 10 tisíc korun. Z této částky budete chtít ušetřit 20 až 30 procent a ušetřené peníze převést na spořicí účet.
- 10 000 – (10 000 * 0,20) = 8 000 Kč na jídlo, 2 000 Kč na spořicí účet
V novém měsíci byste musela počítat s rozpočtem na jídlo ve výši 8 000 korun. Zkuste to a uvidíte, jestli se vám podaří na tuto částku dostat. Stejným způsobem se podívejte na další výdajové kategorie a snižte je.
2. Hledejte možnosti, jak omezit výdaje
Najděte způsoby, jak snížit životní náklady. Nemyslíme tím, abyste hladověla nebo jinak strádala. Inspirujte se tipy odborníků:
- Zrušte kabelovou televizi, streamovací platformy a další předplatné.
- Dělejte si manikúru doma.
- Projděte si pojistné smlouvy a vypovězte je nebo aktualizujte.
- Nakupujte oblečení v second-handech.
- Vařte si doma a nechoďte na obědy do restauracích a fastfoodů.
- Bavte se doma – uspořádejte s přáteli filmový večer s popcornem.
- Přepravujte se MHD a autem jeďte jen ve výjimečných případech.
- Přestěhujte se do menšího bytu či pronájmu.
- Požádejte o zvýšení platu.
- Prodejte nepotřebné věci.
3. Přivydělejte si
Představte si, kolik byste měla peněz, kdybyste za každou hodinu strávenou na telefonu nebo u televize dostala 200 korun. Vystupte ze své komfortní zóny a o volném čase si přivydělávejte. Nezáleží na tom, jestli budete doplňovat zboží v supermarketu, uklízet kanceláře nebo podnikat. Každá stovka z brigády rázem může putovat do vaší kasičky. Pokud si vyděláte víc, než jste doufala, tak:
- Minimálně 40 % peněz z vedlejšího výdělku převeďte na spořicí účet a zbylých 60 % použijte k dalšímu podnikání nebo si za odměnu něco kupte.
4. Každý týden sledujte a upravujte výdaje
Mějte přehled o svých útratách a jednou týdně si zkontrolujte výdaje. Podívejte se do internetového bankovnictví na transakce. Zjistěte, za co utrácíte – i když jde jen o drobné. Opravdu si musíte dávat každý den kávu z automatu? Nastavte si limity útraty a nepřekračujte je.
5. Čelte svým finančním problémům
Pokud to myslíte se spořením vážně a máte ambiciózní plány, zastavte se. Podívejte se, kolik komu dlužíte a poraďte se se svým finančním poradcem, jak dál. Možná pro vás najde způsob, jak ušetřit na splátkách, například konsolidací nebo změnou splátkového kalendáře. Jako první se zbavte dluhů s nejvyššími úroky a neberte si nové půjčky.
POZOR: Naučte se rozumět, jaký máte vztah k penězům a proč tolik utrácíte. Poznejte, co předchází tomu, než vyrazíte na nákupy. Jdete nakupovat, protože potřebujete zvednout sebevědomí? Náladu? Nebo zahnat stres? Impulzivní nákupy a bezhlavé utrácení mají nějaký spouštěč nebo:
- Vyrůstala jste v prostředí, kde se o penězích nemluvilo.
- Nikdo vás nenaučil, jak hospodařit s penězi.
- Nikdo vám neporadil, jak a proč šetřit peníze.
- Přijde vám přirozené utrácet a užívat si.
- Chcete si žít nad poměry, protože jste jako malá žila v chudé rodině.
Poznáváte se v tom? Pak nám dáte za pravdu, že jste si musela projít finančním peklem, než jste dokázala přehodnotit vztah k penězům a něco si našetřit. Slibte si, že budete mít záložní plán a čím budete starší, tím si dáte větší finanční cíle.
Dávejte stranou tolik, kolik můžete. Nenechte se odradit tím, když během roku nedosáhnete vytyčených finančních cílů. Nemělo by to být důvodem, proč přestat šetřit. I pouhá polovina toho, co jste si předsevzala, vás pomalu dostane k vysněným 100 tisícům. Sice vám to bude trvat déle, ale nakonec se do cíle dostanete.
Sdílejte článek na Facebooku a inspirujte přátele k šetření peněz!