Bydlení

5 TIPŮ, JAK PŘIPRAVIT TROUBU NA VELIKONOČNÍ PEČENÍ

Velikonoce jsou za rohem, což znamená jediné: blíží se pečení tradičních dobrot. Není proto od věci troubu (a její součástky) pořádně zkontrolovat. Kdo by chtěl riskovat nedopečeného beránka nebo spálenou kachnu? Tohle je 5 jednoduchých tipů na údržbu a kontrolu trouby.

vestavná trouba s velikonočním pokrmem

Připravte se na velikonoční pečení aneb jak na kontrolu trouby

1. Vzhůru na úklid trouby

Krok číslo 1 spočívá v důkladném čištění. Připáleniny, mastnota a zbytky potravin nejen nevypadají hezky, ale zejména brání rovnoměrnému ohřevu – jídlo tak může být v některých místech nedopečené nebo naopak spálené. Mimo to připálený tuk uvolňuje nebezpečné uhlíkové plyny, což ovlivní chuť i vůni pečeného pokrmu.

Úklid trouby je jednoduchý, když víte, jak na to. Skvěle poslouží například čisticí pasta ze soli a octa nebo jedlá soda. Novější modely nabízí několik čisticích programů, které nečistoty spálí nebo odpaří – jedná se o pyrolýzu nebo katalytické a parní čištění.

2. Vyměňte filtr v digestoři

Není náhodou čas vyměnit filtr v digestoři? Filtry zachycují nečistoty a zároveň chrání ventilační systém. Aby svou práci mohly dobře odvádět, je potřeba jednou za čas koupit nový. Vše se odvíjí od toho, jak často vaříte/pečete a jaký filtr doma máte. Tukový filtr zachycuje tuk a mastnotu z vaření a měnit byste ho měli každé 2 až 3 měsíce. Naopak uhlíkový filtr absorbuje pach z vaření a stačí ho nahradit jednou za 6 měsíců.

výměna filtru v digestoři

3. Zkontrolujte topné těleso

Součástka, bez které by to vůbec nešlo. Topné těleso má na starost ohřev a jeho funkčnost je maximálně důležitá. Ještě před Velikonoci se můžete pustit do testovacího pečení, při kterém zkontrolujete, zda se trouba dokáže vyhřát na požadovanou teplotu a zda samotné pečení netrvá moc dlouho. Pokud narazíte na problémy, na vině může být spálené spodní, horní či grilovací topné těleso. Jedná se o poměrně častou závadu, kterou jednoduše vyřeší každý opravář.

4. Mrkněte na ventilátor

Při testovacím předvelikonočním pečení můžete posoudit, zda je jídlo správně dopečené ze všech stran. Pokud objevíte, že pokrm je na jedné straně lehce spálený, zatímco na druhé trošku nedopečený (a problémem není topné těleso), pak je na vině pravděpodobně ventilátor. Je to součástka, která má za úkol rovnoměrnou distribuci vzduchu. Naštěstí i v tomto případě je výměna jednoduchá a finančně nenáročná.

velikonoční beránek v troubě na plechu

5. Podívejte se na stav těsnění

Nezapomeňte zkontrolovat ani samotné těsnění. Jedná se o součástku, která se v průběhu let snadno opotřebí. Na některých místech může být zdeformované, vymačkané nebo děravé. Na první pohled se to nezdá jako velký problém, ale z dlouhodobého hlediska může napáchat mnoho škod. Těsnění pomáhá udržet stálou teplotu uvnitř trouby a zároveň minimalizovat úniky tepla. Pokud je poškozené, může se projevit ve formě nedopečeného pokrmu, delší doby pečení nebo vyšších nákladů na energii. Výměnu zvládnete levou zadní i bez pomoci opraváře.

Kde sehnat náhradní součástky do trouby?

Náhradní součástky do trouby seženete jednoduše a levně (v rámci stovek korun). K dostání jsou v obchodech pro domácí spotřebiče nebo přímo v obchodech u výrobce vaší trouby (Bosch, Eta, Mora, Electrolux).

Pokud se vám nechce běhat po městě a stát fronty, existují také specializované e-shopy s náhradními díly. Je to třeba český internetový obchod Elny, kde pořídíte vše (nejen pro trouby), co budete potřebovat – od těsnění přes termostaty, topná tělesa a knoflíky po spínače, ventilátory a žárovky. Na pár kliknutí můžete náhradní díl objednat a do pár dní ho máte u sebe doma.

Tip: Přečtěte si také článek o opravě sporáku během Velikonoc.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial