Moje tabu

5 ZNAKŮ, ŽE SI PŘÍLIŠ STĚŽUJETE

Měla jste mizerný den a potřebujete si někomu postěžovat? Není tajemstvím, že když se vypovídáte, má to blahodárný vliv na vaše duševní zdraví. Jak se ale říká, všeho moc škodí. Jak poznáte, že si příliš stěžujete? A jaký dopad to má na vaši psychiku?

žena v šatech leží na podlaze

Stěžujete si? Pozor, ať to není často

Možná to znáte i vy: vypovídáte se své kamarádce, ale paradoxně se necítíte o moc lépe. Pravdou je, že když vypouštíte pomyslnou páru, nemusí se dostavit očekávaná úleva. V některých případech to může být kontraproduktivní. Neustálým stěžováním si plodíte další negativitu. Nemluvě o tom, že když problém „nafouknete“, může to negativně narušit i vaše vztahy. Jak poznáte, že si stěžováním způsobujete více škody než užitku? Odpověď přinášejí terapeuti!

1. Cítíte se ještě hůř než předtím

Je jasné, že půlhodinové stěžování si vaše problémy samo o sobě nevyřeší. Avšak „ventilování“ emocí vám pomáhá cítit se lépe a inspiruje vás to k vytvoření akčního plánu. Minimálně vám to přinese osvobozující pocit „Konečně jsem to ze sebe dostala“.

Pokud ale vnímáte, že vám stěžování nejen nepomáhá, ale naopak vás zanechává v ještě horší náladě – jste rozzlobenější, frustrovanější a sklíčenější – stojí za to položit si otázku: „Má vůbec smysl si stěžovat?“

2. Odmítáte všechny rady a řešení

Ano, někdy potřebujete být naštvaná a trochu se vypovídat. Je snazší říct, že je to na nic, než se vypořádat s pracovní šikanou, pomlouvačnou kamarádkou nebo hádavým partnerem. Je ve vašem nejlepším zájmu hledat způsoby, jak svou situaci zlepšit, zvlášť pokud si stále dokola stěžujete na ty samé věci jako zaseklá gramofonová deska. Neignorujte řešení – ať už si pod tím představíte sepsání seznamu úkolů nebo důvěrný rozhovor s kamarádkou. Získáte tím pocit kontroly nad tím, co vás trápí.

Jestli ale neustále reptáte a ignorujete rady svých přátel typu: „Co to zkusit takhle…“ nebo starostlivé poznámky mámy typu: „Přemýšlela jsi o tomhle?“, možná jste se ocitla v pasti přehnaného přemýšlení.

Můžete si neustále stěžovat nejlepší kamarádce, že váš partner nikdy neumyje nádobí, nebo lamentovat nad kolegyní, která si přivlastňuje vaše nápady. A přitom ignorujete jednoduché řešení, jako domluvit se s paní na úklid nebo si promluvit s kolegyní bez emocí.

Na rozdíl od zdravého uvolnění emocí, nezdravé zvládání situací vám brání v posunu a vyvolává ve vás stres a úzkost.

3. Sebemenší problém vám zkazí den

Nikdo od vás neočekává, že najdete v každé těžké situaci něco pozitivního. Koneckonců lidský mozek se více zaměřuje na negativa, což může v náročných chvílích vést k pocitům bezmoci a beznaděje. Je však rozdíl mezi tím uznat, že to nestojí za nic, a dívat se cynicky na vše kolem.

Například si nedokážete vychutnat oběd jen proto, že jste na něj musela čekat 45 minut. Nebo jste na úžasné túře, ale radost z přírody vám kazí myšlenka, že jste před dvěma kilometry šlápla do psího exkrementu. Neustálým dumáním nad sebemenší nepříjemností se cítíte frustrovaná. A zkazíte si celý den.

4. Stěžujete si katastrofickým tónem hlasu

„Nemůžu uvěřit, jak je šéf neschopný. Nikdy nic nevyřeší. Je to takový *** a zaslouží si jen to nejhorší.“

Tyto silné emoce jsou do určité míry přirozené a v malých dávkách obvykle neškodí. Pokud ale necháte dramatické a nenávistné myšlenky, aby vás pohltily, je to jen zbytečná ztráta času a energie. Jednoduše řečeno, vybíjet si vztek bez snahy situaci vyřešit, to ničemu nepomůže. Naopak. Pravděpodobně se budete cítit ještě hůř a budou se ve vás prát emoce, jako je vztek, zášť, úzkost nebo pesimismus.

5. Příliš zatěžujete okolí

Když si stěžujete zdravým způsobem, může vás to přiblížit k ostatním lidem. Možná jste se s kolegyní více sblížily, když vás šéf vytočil. Nebo jste se cítila propojená se svým partnerem, když jste spolu probírali nepovedenou rodinnou návštěvu.

Na druhou stranu si můžete všimnout, že se vám lidé v blízkém okolí vzdalují, pokud si často stěžujete. Vaši přátelé, rodinní příslušníci a další blízcí jsou tu od toho, aby vás podporovali, ale nejsou vašimi terapeuty. Pokud si neustále stěžujete na to, jak jsou seznamovací aplikace naprosto k ničemu a jste osamělá, mohou malicherné stížnosti vyčerpávat vaše okolí. V důsledku toho se mohou stáhnout, aby chránili svou psychickou pohodu.

A když už mluvíme o podpoře, pokud vám nepomohlo vypovídat se svému okolí, možná by stálo za to promluvit si s někým mimo váš sociální okruh, konkrétně s terapeutem nebo vaším praktickým lékařem. Chronická negativita a beznaděj mohou ukazovat na deprese. Tito odborníci vás vyšetří a pomohou vám najít způsob, jak se cítit lépe.

žena v modrém ve tmě

Jak si „zdravě“ stěžovat

Nejde o to nikdy nemluvit o svých frustracích. Zásadní je, jak je ventilujete. Jak na to, aby vás stížnosti neochromily?

1. Stanovte si časový limit

Nahrajte maximálně pětiminutovou hlasovou zprávu své nejlepší kamarádce o namyšlené společné známé. Nebo si vyhraďte maximálně pár minut na rozebírání problému, místo abyste se jím zabývala hodinu.

2. Buďte otevřená zpětné vazbě

Když si stěžujete blízkým, zkuste naslouchat jejich pohledům a radám. Přemýšlejte nad řešeními, která vás původně nenapadla. Takový přístup rozšíří vaše obzory a ukážete tím, že respektujete lidi, kteří se vám snaží pomoct.

3. Zakončete stížnost vděčností

Najděte něco, za co můžete být vděčná. Je to skvělý způsob, jak si připomenout pozitivní věci ve svém životě, když se zaseknete na místě. Uvědomíte si, že věci nejsou tak zlé, a vytáhne vás to z kruhu negativních emocí.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial