Moje tabu

EXISTENCIÁLNÍ KRIZE: KDYŽ CÍTÍTE, ŽE VÁŠ ŽIVOT NEMÁ SMYSL

Existenciální krize: tíživý pocit, který se objevuje, když se zamyslíte nad smyslem života, smrtí a nekonečností vesmíru. Projevuje se strachem, úzkostí, zmatkem i pocity izolace. Jak se popasovat s existenciální krizí a vrátit do svého života rovnováhu?

žena prožívá existenciální krizi

Co je existenciální krize?

Existenciální krizi si představte jako soubor pocitů a otázek, kterými se ptáte na smysl a účel vašeho života. Na tyto otázky není snadné najít odpověď. A pokud tyto pocity přetrvávají nebo se zhoršují, může to negativně ovlivnit váš život.

Existenciální krize má negativní dopad na život, ale může vás i někam posunout. Dostáváte příležitost dostat se zpět do kontaktu se svými hodnotami a tím, co chcete. To vám pomáhá vyhodnotit, naplánovat a přizpůsobit své jednání tak, abyste vedla život, jaký chcete a se kterým budete spokojena.

Jsou existenční krize běžné?

Pravdou je, že existenční krize jsou častější, než si možná myslíte. Nemají žádné hranice, pokud jde o věk nebo pohlaví. Každý může někdy zažít existenční krizi. Obvykle k ní dochází v době, když jsme jako lidé konfrontováni s okolnostmi nebo změnami, kterým je obtížné přizpůsobit se, nebo které nás nutí přemýšlet, zda je to směr, kterým se chceme ubírat. Ať už tyto přechody přijdou nečekaně nebo ne, můžete mít pocit, že vás něco omezuje a nutí pochybovat o směru, jakým váš život plyne.

Jak poznáte, že máte existenciální krizi?

Když prožíváte existenciální krizi, cítíte se zmatená, neklidná a jako byste ztratila spojení se svými hodnotami a smyslem života. Možná se tak cítíte a přemýšlíte, zda to, co prožíváte, je deprese nebo nějaká krize. Zde je 5 příznaků, že nejspíš prožíváte existenční krizi:

1. Neustálé starosti

Možná se vám v hlavě honí myšlenky, které nedokážete vypudit z hlavy. Když máte klid přemýšlet, vaše mysl má tendenci ptát se na stejné věci a zaobírat se stejnými, vtíravými myšlenkami.

2. Příznaky úzkosti a deprese

Úzkosti a deprese jsou důsledkem zmatených myšlenek. Vaše myšlenky ve vás vyvolávají různé emoce a následně to ovlivňuje vaše zdraví. To je důvodem toho, proč vám existenční krize může narušit duševní rovnováhu, pokud se vám vymkne z rukou.

3. Ztráta motivace

Základ motivace spočívá ve vašem „PROČ“: proč děláte to, co děláte. Pokud se ptáte na své „proč“ a máte pocit, jako byste ještě neznala odpověď, pravděpodobně nemáte dostatek motivace. Jako byste se odpojila od všeho a prožíváte pocit bezvýznamnosti. Najednou přemýšlíte nad tím, jaký má smysl o něco usilovat a za něčím se honit.

4. Nedostatek energie

Špatná nálada vám akorát ubírá na energii. Pokud máte špatnou náladu, nebudete mít chuť hýbat se nebo se věnovat svým koníčkům. Newtonův pohybový zákon říká, že „předmět v klidu zůstává v klidu a předmět v pohybu zůstává v pohybu.“ Můžete to použít jako metaforu k pochopení svého těla. Čím méně se pohybujete a věnujete oblíbeným činnostem, tím těžší je vstát a pustit se do toho.

5. Ztráta chuti socializovat se

Nedostatek motivace a energie může mít negativní vliv na vaše duševní zdraví a touhu socializovat se. Sociální vazby jsou přitom základní součástí našeho života. Když ztrácíte přátele, může to ve vás vyvolat pocit osamělosti.

žena prožívá existenciální krizi

Jaké jsou příčiny existenční krize?

Příčiny existenční krize se u každé ženy liší v závislosti na jejím životě, okolnostem, hodnotám a touhám. Jedná se zejména o:

1. Velké životní změny

To, jestli vám životní události spustí existenciální krizi nebo ne, závisí na změně: chtěla jste ji nebo ne? Pokud změna přišla nečekaně a není v souladu s vašimi plány, můžete prožívat existenční krizi. Například dostanete výpověď v práci, kterou jste milovala, nebo se musíte starat o nemocné rodiče a nechat všechny své životní plány.

2. Nespokojenost se směrováním vašeho života

To se může stát za jakýchkoli okolností: zastavíte se, abyste analyzovala svůj život a uvědomíte si, že už nechcete jít tímto směrem. Můžete si například uvědomit, že máte kariéru na posledním místě a potřebujete odjet na rok pryč, abyste znovu našla samu sebe a cítila se šťastná.

3. Pocit nekontrolovatelnosti

Ztráta kontroly ve vás může zanechat pocit, jako byste byla uprostřed silného proudu. Nemůžete se chytit ničeho, co by vás udrželo nad hladinou. Stejně jako v této metafoře, nedostatek kontroly ve vás může vyvolat pocit, že nemáte ve svých rukách žádnou část svého života. Cítíte se bezmocná a nedokážete plavat proti proudu, který vás unáší daleko od vašich snů a cílů.

4. Ztráta někoho

Existenční krizi může vyvolat ztráta někoho blízkého. To platí zejména tehdy, když byl tento člověk základním pilířem vašeho života.

Typy existenciální krize

1. Smysl života

Zpochybňujete svůj život a jeho smysl. Začnete přemýšlet, k čemu to všechno je, a ptáte se, jaký máte úkol tomto životě.

2. Zpochybňování svých hodnot

Tato krize nastane, když stojíte na křižovatce a nevíte, jakým směrem se vydat. Cítíte, že byste potřebovala přehodnotit hodnoty, na kterých zakládáte svůj život.

3. Velký životní přechod

Kdykoli čelíte změně směru, můžete pocítit existenční krizi. Stává se to proto, že změna byla nečekaná, nebo proto, že se jí musíte přizpůsobit, i když zoufale nechcete.

4. Ztráta

S každou ztrátou přichází smutek a se smutkem někdy přichází existenční krize. Když čelíte ztrátě někoho nebo něčeho, můžete pochybovat o věcech, o kterých jste nikdy dříve nepochybovala.

5. Nevěrná sama k sobě

V životě můžete mít někdy pocit, že děláte něco proti svému přesvědčení. Tento druh existenciální krize vám pomáhá vrátit do života hodnoty, které vyznáváte.

žena u terapeuta povídá o své existenciální krizi

8 způsobů, jak porazit existenciální krizi

1. Spolehněte se na blízké

Podpora od přátel a rodiny je klíčová, když čelíte existenční krizi. Nebudete se cítit tolik osamocená a dostanete od nich povzbuzení a pochopení.

2. Vyjádřete, jak se cítíte

Neignorujte, jak se cítíte. Je důležité poslouchat, co vám vaše pocity říkají. Zkuste si zapsat své myšlenky a existenciální otázky a analyzovat je, abyste pochopila, co se vám snaží sdělit.

3. Hledejte radost v maličkostech

Kdykoli máte jakýkoli typ krize, můžete mít pocit, že vše vypadá šedě, a může být pro vás těžké těšit se z věcí, které vám dříve vykouzlily úsměv na tváři. Sepište si na konci dne věci, za které jste vděčná, a najděte znovu radost v maličkostech.

4. Soustřeďte se na to, co můžete ovládat

V existenční krizi je snadné cítit se mimo kontrolu. Proto byste se měla zaměřit na to, co můžete ovládat. Jakmile se na to zaměříte, analyzujte to a převezměte kontrolu nad věcmi, které můžete mít pod kontrolou. Co se týče věcí, které nemůžete ovlivnit… Nechte je jít.

5. Veďte si deník vděčnosti

Napište si co nejvíce věcí, za které jste vděčná. Mohou být malé a na pohled bezvýznamné. Můžete být vděčná za své zdraví, svůj domov nebo za sklenici čisté vody. 

6. Spojte se s vnitřním já

Meditací se můžete spojit se svým vnitřním já a dát svým myšlenkám prostor a prozkoumat je. Díky meditaci budete znovu v kontaktu sama se sebou.

7. Připojte se k podpůrné skupině

Připojte se ke komunitě nebo podpůrné skupině. Naslouchejte a sdílejte své zkušenosti. Pomůže vám to zvládnout smutek a pocity izolace a pochopit kořeny existenciální krize.

8. Napojte se na svůj životní úděl

Základem vašich existenčních obav je strach, že neznáte smysl svého života, k čemuž se přidává pocit frustraceVzpomeňte si, čeho jste chtěla v životě dosáhnout. To může být bodem, kdy se váš život začne obracet jiným a lepším směrem.

Kdy byste měla navštívit lékaře?

Existenciální krize se projevuje depresemi a úzkostmi. Okamžitě navštivte lékaře, pokud:

  • Máte pocit, jako byste se topila.
  • Depresivní myšlenky stravují váš život.
  • Vaše pocity zasahují do vašeho každodenního života.
  • Máte narušené duševní i fyzické zdraví.
  • Tlumíte deprese omamnými látkami nebo alkoholem.
  • Máte sebevražedné myšlenky a spřádáte plán na sebevraždu.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial