Moje tabu

FINANČNÍ TRAUMA: KDYŽ VÁS DĚTSTVÍ V CHUDOBĚ OVLIVNILO V DOSPĚLOSTI

Vyrůstat v rodině bez peněz může mít neblahý dopad na život v dospělosti. Pokud jste žila v chudé rodině, mohla jste si do dospělosti přenést tzv. finanční trauma. Jakým způsobem vás dětství v chudobě ovlivnilo?

žena má finanční trauma z dětství

Finanční trauma má kořeny v dětství

Finanční trauma si nese do dospělosti více lidí, než byste čekala. Finanční trauma je ale víc než jen nervozita z budoucího vývoje ekonomiky, rostoucích nákladů na bydlení a stoupající inflace. U mnoha lidí sahá finanční trauma daleko – až do dětství.

Pokud jste vyrůstala v chudé rodině, pravděpodobně máte nějakou formu finančního traumatu a pravděpodobně vás to nyní ovlivňuje.

Někteří specialisté v oblasti duševního zdraví dokonce v minulosti prosazovali, aby byla chudoba přidána na seznam traumatických zážitků v dětství. Chudoba narušuje duševní zdraví a znesnadňuje sociální začlenění.

Věděla jste, že vaše první vzpomínka na peníze může ovlivnit způsob, jak je po celý život vnímáte a jak s nimi zacházíte?

české peníze

3 způsoby, jak vás finanční trauma ovlivňuje v dospělosti

1. Úzkost a symptomy podobné posttraumatické stresové poruše

Finanční trauma často způsobuje symptomy podobné posttraumatické stresové poruše. Narušuje to vaši schopnost vykonávat běžné každodenní činnosti a projevuje se to v mnoha oblastech života. Někdy u vás mohou nastat až záchvaty paniky nebo máte stavy úzkosti. Odmítáte si zřizovat bankovní účet, sestavovat rozpočet nebo mluvit o svých financích.

2. Nadměrné utrácení nebo přílišné šetření

Jestliže jste vyrůstala s chudými rodiči, můžete si kompenzovat stres a finanční strádání nadměrným utrácením. Chcete si vynahradit nedostatek z dětství a jako dospělá žena si koupíte, co chcete, i když si to nemůžete dovolit.

Možná ale patříte do druhé skupiny lidí, kteří naopak příliš šetří a zbytečně neutrácejí, s výjimkou nezbytných věcí. Když víc utrácí, cítí úzkost a nemají z nakupování radost.

3. Žádná finanční hranice, a tím sabotování budoucnosti

Stanovit si hranice je samo o sobě těžké. Pro ženy s finančním traumatem, které vyrůstaly s chudými rodiči, je tím nejtěžším stanovit si finanční hranice. Možná to znáte také: za každou cenu se vyhýbáte tématu „finance ve vztahu“ a neumíte si říct o zvýšení platu. Pokud se vás někdo na pohovoru zeptá, jaký požadujete plat, dostanete se do slepé uličky, zbytečně se podhodnotíte nebo dokonce zůstanete mlčet.

Jak vyřešit finanční traumata?

Naštěstí existují způsoby, jak to překonat. Nejprve se musíte naučit rozpoznat úzkosti, které máte kvůli penězům. Podle odborníků je prvním krokem k uzdravení, abyste poznala spouštěče úzkostí, vyhýbavého chování nebo nadměrného utrácení. Pokud máte pocit, že na to sama nestačíte, kontaktujte terapeuta nebo psychologa, který se zaměřuje na různá dětská traumata.

Sdílejte článek na Facebooku a popovídejte si s přáteli o finančním traumatu.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial