Osobní rozvoj

JAK BÝT ŠŤASTNÁ?

Stojíte sama sobě v cestě za štěstím? A co udělat pro to, abyste dosáhla vytouženého štěstí a vnitřního klidu? Nenechte si ujít dnešní článek o tom, jak být šťastná a jak se stát psychicky silnou a sebevědomou ženou. Objevte klíč ke štěstí a radosti ze života!

šťastná žena v šatech na kožené pohovce

Jak být šťastná? Co si myslí lidé?

Někteří lidé říkají, že budete šťastná, když budete žít život podle svých představ a budete se cítit dobře ve svém těle. Jiní věří, že štěstí je, když žijete obklopená luxusem. Další zase tvrdí, že je to o tom, abyste se naučila odpustit si minulé chyby. Jenže nic z toho vás k pocitu štěstí nepřivede.

Musíte si přestat vyčítat věci, které nemůžete ovlivnit. I vy si zasloužíte šťastný život. Pokud chcete žít bez výčitek, měla byste pochopit, co vám dává životní smysl. Mluvíme o naplnění a pocitu, že váš život má nějaký význam. Smysl a význam pramení z těchto principů:

  • Základní osobní hodnoty: Utváří vaši osobnost, přesvědčení a morálku.
  • Vrozené silné stránky, dovednosti a talent.
  • Smysluplné vztahy, díky kterým se cítíte propojena s okolním světem.

5 toxických mýtů, které ničí vaše štěstí

1. MÝTUS: Starám se o sebe = jsem sobecká

Dáváte své potřeby na první místo? Skvělé! Nebojte se toho, že byste tím někomu ublížila. Pokud vás ale trápí výčitky, zkuste se zamyslet nad tím, proč se tak cítíte. Možná potřebujete jen trochu jiný pohled na věc.

Pojďme si to vysvětlit: Pečovat o své potřeby neznamená zanedbávat ostatní. Naopak! Když se dobře cítíte a jste v rovnováze, máte mnohem více energie a síly pomáhat druhým. Proto je naplnění vlastních potřeb tím nejlepším základem pro vše ostatní.

POZOR: Když někdo po vás něco chce, nemusíte mu vyhovět. Nemáte povinnost pomáhat ostatním na úkor sebe.

2. MÝTUS: Jde jen o vás

Mnoho lidí si myslí, že žít bez pocitu viny znamená sobecky dělat jen to, co chcete, bez ohledu na ostatní. Ale to není pravda. Lidé jsou přirozeně propojeni na hluboké úrovni – a právě díky tomuto propojení vzniká potřeba pečovat, pomáhat a podporovat druhé. Nestačí být jen příjemcem péče; je důležité ji také oplácet. Klíčem je najít rovnováhu mezi tím, co potřebujete a po čem toužíte, a tím, co potřebují a chtějí ostatní. To určuje vaši vnitřní sílu a hodnoty, které vás provází životem. Právě zde hrají důležitou roli vaše hodnoty a vrozené síly.

Vaše hodnoty nejsou jen odrazem toho, kým jste, ale také klíčem k tomu, jak se chovat k druhým, abyste zůstala věrná sama sobě a prožívala spokojený život. A navíc, každý máme jedinečné dary, talenty a silné stránky. Ty máme od toho, abychom je využívali. Své dary byste měla využívat ve prospěch vás i ostatních.

3. MÝTUS: Úspěch je o dřině a nekonečné práci

Ano, úspěch vyžaduje tvrdou práci, ale nutně to neznamená dlouhé hodiny strávené prací o vašem volném čase. Pracovitost spočívá spíše v překonávání sebe sama a posouvání vnitřních hranic, abyste se naučila nové věci (i když se bojíte). Souvisí to více s mentalitou a úsilím než s odpracovanými hodinami.

Pokud si budete hrát na workoholičku, nikam to nepovede a sejme vás syndrom vyhoření. Pro úspěch je zásadní správná mentalita a odhodlání.

Na úspěch byste měla nahlížet jako na celoživotní proces. Je to spíše maraton než sprint.

tmavovlasá žena v oranžových šatech

4. MÝTUS: Musíte mít silnou vůli

Chceme-li dosáhnout trvalých změn, silná vůle sama o sobě nestačí. Dlouhodobý úspěch vyžaduje něco víc. Výzkumy ukazují, že silná vůle se postupem času vyčerpává. To proto vydržíte u novoročních předsevzetí jen pár týdnů. Spoléhat se pouze na vůli? To nakonec vede k selhání, pocitům viny a negativním myšlenkám:

„Proč nemám silnější vůli? Dřív jsem to dokázala… Co se se mnou děje, že to nezvládám?“

Zaměřte se na to, čeho chcete chcete dosáhnout. Vytvořte si plán, který vás bude bavit a budete se na něj těšit. Uvidíte, že cesta k cíli bude mnohem příjemnější.

5. MÝTUS: Produktivita je o rozvrhu času

Je time management důležitý? Ano, ale ne tak, jak si možná myslíte. Skutečná produktivita pramení spíše z vašich rozhodnutí a schopností určit si jasně priority. Plánujete si toho moc a pak vás stresuje nekonečný seznam úkolů? Nejspíš se perete s chaosem a vyčerpáním.

Nebo neustále něco odkládáte, protože čekáte na „ten správný“ okamžik? Pravda je, že honba za dokonalostí vás jen drží zpátky – perfektní chvíle neexistuje. Prokrastinace i touha po bezchybnosti vás mohou zavést do začarovaného kruhu frustrace, což je cesta, která nikam nevede. Skutečný klíč k produktivitě? Jednoduchost, jasné cíle a ochota pustit to, co vás tíží.

Dáváte skutečně přednost tomu, co je pro vás důležité, nebo jen přeskakujete od jedné věci k druhé? Končíte den vyčerpaná s pocitem, že jste opět nic nestihla? Pokud chcete dosáhnout větší produktivity a spokojenosti, potřebujete:

  • Naplánovat si odpočinek (a během dne si dělat zdravotní přestávky).
  • Pochopit, co je opravdu důležité, a pak se věnovat nejpalčivějším úkolům (ostatní odložte, delegujte nebo úplně vypusťte).
  • Nelpět na perfekcionismu a neodkládat nepříjemné úkoly.

4 kroky k hlubšímu štěstí

1. KROK: Proměňte vnitřní chaos v klid

Prvním krokem je překonat pocit zahlcení, zbavit se stresu a myslet s klidnou hlavou, abyste umlčela vnitřního kritika, který vám zatemňuje myšlení. Využívejte techniky, tzv. mindfulness:

  • Každý den si zapište alespoň 3 věci, za které jste vděčná. Postupem času vám to promění myšlení, protože aktivně budete vyhledávat věci, za které můžete být vděčná.
  • Používejte afirmace, které vám pomohou změnit myšlenky a překonat strach. Aby byly co nejúčinnější, buďte konkrétní.
  • Relaxujte v tichu 10 až 12 minut alespoň 5x týdně.

Techniky mindfulness snadno začleníte do denního režimu, aniž by zabíraly moc času. Uvidíte, jak vám promění život a zbaví vás stresu.

2. KROK: Odpovězte si, co chcete a proč

V okamžiku, kdy zastavíte neustálý tok chaotických myšlenek, otevírá se vám nový svět. Právě v tomto okamžiku můžete začít promýšlet, co vlastně chcete a jak toho dosáhnout. Možná si neuvědomujete, že spousta vašich problémů nevychází z jejich samotné existence, ale z toho, že nemáte čas nad nimi hlouběji přemýšlet. Faktem je, že pokud se cítíte ve stresu nebo zahlcená, nemůžete fungovat naplno. Změna začíná tím, že se zaměříte na následující 3 kroky:

Ujasněte si klíčové osobní hodnoty

Vaše osobní hodnoty by měly být znatelné ve vašem chování a rozhodnutí. Právě ony jsou klíčem k sebedůvěře. Nejprve se zamyslete, jaké hodnoty jsou pro vás nejdůležitější, a jasně si je definujte. Co skutečně znamenají pro váš život? Ale jen pojmenovat je nestačí. Udělejte z nich svůj vnitřní kompas, který vás povede při každém rozhodnutí a plánování vašich cílů.

Žít v souladu se svými hodnotami znamená žít autentický a naplněný život.

Identifikujte své silné stránky. Jak je využíváte?

Jakmile objevíte své klíčové hodnoty, identifikujte své vrozené silné stránky. Ujasněte si, jakým způsobem vám v životě pomáhají. Nejde o nabyté dovednosti, ale o váš přirozený talent a schopnosti, které v sobě nesete. Přemýšlejte, jak vám tyto silné stránky usnadňují život a pomáhají překonávat výzvy. Možná jste přirozený vůdce, máte šikovné ruce, nebo dokážete najít jednoduché řešení tam, kde ostatní vidí jen složité problémy.

Odpovědi často najdete v tom, jak vás vnímají ostatní. Co o vás lidé říkají? Proč k vám přicházejí pro radu nebo se vám svěřují? Připomeňte si, na jaké silné stránky jste hrdá, a zamyslete se, jak je můžete ještě lépe využít pro sebe i ostatní.

Vytvořte si vizi

Jakmile si ujasníte své hodnoty a objevíte své silné stránky, je čas vytvořit si vizi svého ideálního života. Jak chcete žít? Kam směřujete a čeho toužíte dosáhnout? Vaše vize vám poskytne jasný směr a pomůže vám určit, co pro vás znamená úspěch.

Při vytváření vizí přemýšlejte, jak můžete využít své morální hodnoty a silné stránky ve svém životě a v životech lidí. Co vás naplňuje vášní a energií? A nakonec, zamyslete se nad tím, jaký odkaz chcete zanechat. Jaké dědictví si přejete, aby po vás zůstalo, a jakými kroky toho chcete dosáhnout?

žena se zavřenýma očima se modlí

3. KROK: Rozvíjejte úspěšné myšlení

Jak přemýšlejí úspěšní lidé? Mají připravený plán pro případ selhání a zaměřují se na učení a růst. Dobrou zprávou je, že toto všichni máme hluboce zakořeněné v sobě. Díky tomu můžete žít podle vlastní vize. Dává vám to odvahu jít dál navzdory strachu. Abyste však dosáhli skutečného pokroku, je důležité v sobě pěstovat víru a sebevědomí, abyste se nebála podstoupit riziko a jít dál, i když máte strach. Jak toho dosáhnout?

  • Zavádění technik mindfulness zaměřených na posílení sebevědomí (což jste již začala dělat v prvním kroku).
  • Respektování svých osobních hodnot při rozhodování (to vám dodává sebevědomí a odvahu).
  • Přijmutí toho, že se vždy nebudete cítit komfortně a že je v pořádku selhat. Díky tomu myšlenkově porostete. K tomu použijte pozitivní afirmace.
  • Odhalování a odstraňování skrytých přesvědčení, které podporují váš strach a vytvářejí pochybnosti o sobě samé. To vyžaduje čas a odvahu stát se zranitelnou ženou.
  • Rozvíjení správného myšlení, kdy se naučíte zastat sama sebe, říkat „NE“ bez pocitu viny a dosáhnout svého plného potenciálu tím, že přijmete své silné a slabé stránky.

4. KROK: Uzavřete „smlouvu“ sama se sebou

V tomto kroku jde o to, abyste využila účinné strategie. Soustřeďte se na svůj cíl, staňte se maximálně produktivní a posilujte svou mentální odolnost. Dejte si závazek, že postupnými krůčky dosáhnete svých snů a využijete mindfulness pro lepší život. V tomto kroku jde o to, abyste sama se sebou uzavřela pomyslnou smlouvu, že uděláte pro své štěstí maximum. To vám dá kontrolu nad svým životem.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial