„MUSÍME SI PROMLUVIT!“ PROČ TAHLE FRÁZE NEFUNGUJE?
Co se stane, když řeknete partnerovi: „Musíme si promluvit?“ Nejspíš se mu zježí vlasy na hlavě a nejradši by se vypařil. Proč tahle věta nefunguje? A jak změnit komunikaci ve vztahu? Přečtěte si, jaký náhled na to mají vztahoví terapeuti!
OBSAH ČLÁNKU
Partneři spolu komunikují, ale špatně
Vztahoví terapeuti se shodují v tom, že k nim často chodí klienti, kteří říkají, že partner s nimi nekomunikuje. Když se ale terapeuti ponoří hlouběji do jejich vztahu, zjistí, že komunikace nechybí. Problém je v tom, jakým způsobem komunikují, co mezi ně vráží klín.
Tato fráze sama o sobě připravuje půdu pro konflikt. Znamená to, že něco visí ve vzduchu, že partner udělal něco špatně. To způsobuje napětí před rozhovorem, ve kterém se střídá obviňování s obranou. Oba partneři se pak cítí nevyslyšeni.
3 kroky k lepší komunikaci
1. Spojte se, nekritizujte
Co takhle začít „nepříjemný rozhovor“ něčím pozitivním a empatickým? Například, když chcete partnerovi vyčíst, že je pořád na mobilu, zkuste tohle: „Miluji, když odložíme telefony a večeříme se spolu. Co takhle z toho udělat náš rituál?“ Vytváříte tak prostor pro spolupráci namísto konfliktu.
Vydáváte signál, že chcete problém vyřešit rozumnou cestou, a ne házením viny na toho druhého.
2. Nebojte se mluvit o svých pocitech (bez obviňování)
Vyjádřete své emoce, aniž by měl partner pocit, že na něj útočíte a hrajete mu na city. „Chtěla bych ti povědět o svých pocitech. Můžeme si udělat čas na to, abychom si promluvili?“ Pokud se podělíte o své emoce, zmírníte tím defenzivu a zaměříte pozornost na společné řešení problému.
3. Zeptejte se partnera, jaké navrhuje řešení
Můžete začít například takto: „Neuvědomila jsem si, jak je to pro tebe důležité. Možná bychom mohli zavést nějaké pravidlo, aby ses cítil lépe.“ Jakmile vyzvete partnera ke spolupráci, bude moct ovlivnit budoucí události a podílet se na nápravě toho, co způsobuje konfliktní situace.
3 tipy na efektivní komunikaci s partnerem
1. Načasujte si rozhovor tak, abyste měli soukromí a klid. Nerozebírejte problémy, když se ve vás melou emoce. Zkuste komunikovat s chladnou hlavou.
2. Naučte se naslouchat. Přemýšlejte o tom, co se vám partner snaží říct. Pomůže to zmírnit napětí a posílit spojení.
3. Zaměřte se na budoucnost. Namísto výčitek, co kdo pokazil, řekl a (ne)udělal, směřujte rozhovor k tomu, jak se společně posunout vpřed.
Musíme si promluvit! Aneb změňte scénář
Pokud u vás fráze „Musíme si promluvit“ funguje spíše jako rozbuška, je načase změnit scénář. Až se příště objeví nějaký problém, přestaňte být dramatická a zkuste toto: „Můžeme si o promluvit o tom, co nás trápí? U sklenky dobrého vína?“ Uvidíte, že vám partner bude ochotně naslouchat.
Bez komunikace nemůže fungovat žádný vztah. Když ale řešíte problémy s empatií, laskavostí a ochotou naslouchat, předejdete zbytečným hádkám a napětí ve vztahu.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!