NAUČTE SE MLUVIT O PENĚZÍCH
Jak mluvit o penězích? Možná vám tato otázka přijde absurdní. Ale mnoha ženám dělá problém mluvit o penězích, ať už s partnerem, dětmi nebo stárnoucími rodiči. Ruku na srdce – naučil vás někdo, jak mluvit o penězích? Poradíme vám, jak vést rozhovor na téma finance.
OBSAH ČLÁNKU
Proč je tak těžké mluvit o penězích?
Navzdory kulturním rozdílům, mají lidé jednu věc společnou: nikdo nás nenaučil mluvit o penězích. Rodiče nám připomínali, že je to nezdvořilé. Neslušné. Faux pas. Na druhou stranu je v pořádku, když mluvíme o akciových trzích a ekonomice. Ale když přijde řeč na naše vlastní peníze… najednou nám to nejde přes pusu.
Ve škole vás učili, že peníze jsou nástrojem ekonomiky a je nutné o nich uvažovat racionálně. Ve skutečnosti jsou peníze pro lidi emocionálním tématem. Během hovoru o penězích máme pocit, jako bychom narazili do elektrického ohradníku, o kterém jsme nevěděli, že je elektrický.
Peníze odráží vaše morální zásady, nejhlubší sny i nejtemnější obavy. Je důležité vědět, jak mluvit o penězích. A my vám s tím pomůžeme.
Jak začít mluvit o penězích?
Mluvit o penězích je podobné jako strhnout náplast. Víte, že to bude bolet, ale musíte to udělat. Stoupněte si před osobu, s kterou chcete mluvit o penězích A… prostě začněte. Zpočátku to bude těžké. Nejspíš vyplují na povrch problémy, které schováváte hluboko v sobě. A může jít o běžné věci: například když s partnerem narazíte na téma sdíleného bankovního účtu nebo sjednání kreditní karty. Rázem si vzpomenete na to, jak jste měli nedostatek peněz.
Představte si, že jste od dětství žili v chudobě a rodiče počítali každou korunu. Partner naopak pochází z bohaté rodiny a jeho rodiče řešili jen to, kam investovat peníze. U takového páru bude rozhovor o penězích emotivní.
Mluvte více o penězích
Zkuste dodržet tři jednoduchá pravidla a ušetřete si spoustu nepříjemných chvil:
1. Nikdy v nikom nevyvolávejte pocit hanby a viny
Ve chvíli, kdy obviníte partnera, že se špatně finančně rozhodl, porušili jste hned první pravidlo. Nikdo nemá křišťálovou kouli a špatná rozhodnutí patří k životu. Pokud váš partner udělal chybu, příště ji můžete udělat vy.
Nejde o to, abyste popírali pocit viny nebo odmítali odpovědnost. Vina je součástí procesu. Je v pořádku, když partnerovi řeknete, že udělal chybu. Ale není v pořádku, když ho odsoudíte. Zatímco vina vám pomáhá učit se, stud vás sráží k zemi a brzdí.
2. Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit
Představte si modelovou situaci: našli jste s přítelem vysněný stavební pozemek, ale neměli jste na něj peníze. O sedm let později má pozemek trojnásobnou cenu, než za jakou byste ho koupili. Propásli jste tak obrovskou příležitost.
V takové chvíli si musíte připomenout, že jste měli pod kontrolou pouze rozhodnutí, jestli si pozemek koupíte nebo ne. A protože jste si ho nemohli dovolit, rozhodli jste se správně. Konec příběhu. To, že se cena ztrojnásobila – to na věci nic nemění.
Hlavou vám můžou běhat otázky, jestli jste dobře odhadli svou finanční situaci. Co kdybyste prodali auta a jezdili na kole? Co kdybyste si vzali půjčku? STOP. Tento rozhovor jste měli vést v době, kdy jste měli vše pod kontrolou. Ale nemá smysl to řešit po sedmi letech. Neměli jste prostě peníze.
3. Dejte si pauzu
Pokud cítíte, že vás rozhovor o penězích vytáčí doběla, udělejte si pauzu. Oznamte partnerovi, že teď není vhodná doba bavit se o penězích. Pokračujte, až si dáte kardio cvičení nebo až oběhnete sídliště. Fyzická aktivita vás spolehlivě „zchladí“ a vyčistí vám hlavu. Uvidíte, že téma financí pak budete řešit bez emocí.
Kdy mluvit o penězích?
Začněte ve správný čas. Nikdy nemluvte o penězích, když jste unavení nebo ve stresu. Určitě to není téma, které byste chtěli řešit v úterý ve 22 hodin.
Konverzujte o penězích v době, kdy se cítíte dobře a odpočatě. Udělejte z rozhovoru o penězích zvyk a zapište si s partnerem do kalendáře, kdy se o nich budete bavit. Doporučujeme vám probrat finance alespoň jednou měsíčně.
Co když ale partner začne mluvit o penězích v tu nejméně vhodnou dobu? Třeba na výletě nebo na dovolené? Je krásný den, užíváte si vzájemnou blízkost, a zničehonic přijde téma „peníze“. Nálada vám ihned klesne k bodu mrazu. Co z toho plyne? Ne vždy je ten správný čas mluvit o penězích. V takovém okamžiku vyhlaste time out, než se rozhovor vymkne kontrole. Dohodněte se, kdy bude vhodná chvíle promluvit si o penězích.
Kde mluvit o penězích?
Při konverzaci o penězích vámi cloumají emoce. Popřemýšlejte proto, kde budete mít na hovor klid. Neveďte ho na místech, která pro vás mají zvláštní význam, například u rodinného stolu nebo v ložnici. Sedněte si do kavárny, kterou nemáte moc rádi nebo do které běžně nechodíte. Poslední věc, kterou chcete, je znechutit si svou oblíbenou restauraci.
Ale nezapomeňte také na spontánní hovory o financích: využijte spontánní konverzace na pláži nebo u večeře a poprvé partnerovi sdělte své sny (co byste dělali, kdybyste vyhráli v loterii) nebo své starosti (co by se stalo, kdybyste nemohli pracovat).
O čem mluvit?
Lámete si hlavu nad tím, co přesně probírat na téma „peníze“? Když se lidé baví o penězích, přicházejí na přetřes běžné záležitosti, například jak investovat, jakou vybrat kreditní kartu nebo kdy refinancovat hypotéku. Diskuze o penězích je mnohem snazší, když uděláte krok zpět a ujasníte si, proč jsou pro vás peníze důležité.
Zeptejte se tedy sami sebe:
- Jaké jsou vaše plány do budoucna?
- Jak chcete strávit důchod?
- Z čeho máte největší strach?
- Kdybyste měli deset milionů korun, co byste s nimi udělali?
- Cítíte nějaké finanční nejistoty?
- Co chcete udělat se svými celoživotními úsporami?
Nejdůležitější konverzace je tedy ta, která vám ukáže, proč jsou pro vás peníze důležité. Tato otázka vám zpočátku může připadat směšná. Ale to jen proto, že nejste zvyklí mluvit o penězích. Pokud si však postupně odpovíte na všechny otázky, mohou vám odpovědi změnit život. Příklady ze života:
- Pro Martina jsou peníze nástrojem pro klidný a spokojený důchod. Zároveň chtěl finančně pomoct svým dospělým dětem.
- Simona se díky penězům může soustředit více na svou rodinu a méně na svou práci.
- Pro Marka a Julii jsou peníze důležité pro zaplacení účtů a pro vytvoření bezpečného místa pro jejich děti.
Ptejte se svého partnera, proč jsou pro něj peníze důležité. Naslouchejte mu a nesuďte ho. Mějte na paměti, že se odpovědi mohou v průběhu let měnit – a je to v pořádku. Zapište si na papír, proč jsou pro vás peníze důležité. Až budete dělat velká či menší finanční rozhodnutí, podívejte se na papír a slaďte finanční rozhodnutí s vašimi hodnotami a plány.
Přemýšlejte o cílech
S partnerem komunikujte o cílech. Nemyslíme tím, abyste probírali, co chcete dělat za 23 let nebo kolik budete platit za energie za 17 let. Jaké jsou vaše cíle? Zasaďte pomyslný kůl do země a vydejte se tím směrem. I když je důležité přemýšlet nad tím, co bude za 20 či 30 let, dejte si cíle maximálně na tři roky dopředu:
Představte si, že za tři roky hodnotíte svou finanční situaci. Co se musí stát, abyste měli pocit, že je taková, jakou jste si přáli? Zapište si cíle na papír.
Poté změňte časový rámec na 90 dní. Můžete si vytvořit také vlastní rámec: 30 dní, 30 let – cokoliv vám vyhovuje. Jde o to, že vaše krátkodobá finanční rozhodnutí ovlivní dlouholeté finanční plány.
Nezapomeňte, že život neplyne podle plánů. Nevyčítejte si, když se odchýlíte od svých finančních plánů a i nadále udržujte směr.
Napište nám do komentářů, jaké jsou vaše finanční cíle a inspirujte ostatní!