PORUCHA AUTISTICKÉHO SPEKTRA: KDYŽ VÁM VADÍ ZVUKY A NESNÁŠÍTE ZMĚNY
Autismus se v některých případech odhalí až v dospělosti. Máte i vy pochybnosti, jestli nemáte poruchu autistického spektra? Přinášíme vám ucelené informace, jak si to ověřit a jak se s autismem v dospělosti popasovat.
OBSAH ČLÁNKU
Autismus v dospělosti: lehčí i těžší forma
Autismus – to není jen stav, který znáte z filmů, ale naopak se může objevit v lehčí formě i u vás. Ani v dnešní době se však o autismu neví všechno. Autistické spektrum zahrnuje řadu poruch, které mají specifické znaky.
- Lidé mají představu, že autistické osoby se musejí zákonitě chovat jako Dustin Hoffmann ve filmu Rain Man, ale není tomu tak.
Většině lidí je autismus diagnostikován v raném dětství, kdy se rozvíjejí jejich jazykové a sociální dovednosti. Rodiče si všimnou, že je dítě vývojově pozadu, například nemluví, nenavazuje oční kontakt nebo se neusmívá.
- POZOR: I když vám v dětství nediagnostikovali autismus, neznamená to, že vám ho nikdy nemohou diagnostikovat. Díky výzkumům porozumíváme autismu a zjišťujeme, že nezanedbatelné procento lidí má lehký autismus.
Cítíte, že jste jiná, ale nikdy vám nedali nálepku, že jste autista? Shrnuli jsme pro vás příznaky lehkého autismu v dospělosti.
17 příznaků poruch autistického spektra
1. Vyhýbáte se očnímu kontaktu během rozhovoru.
2. Jste příliš nemotorná.
3. Běžné výrazy vám přijdou matoucí.
4. V dětství pro vás bylo obtížné porozumět humoru a sarkasmu.
5. Nezvládnete ani malé změny.
6. Potřebujete mít každodenní rutinu.
7. Raději jste sama, protože vás vyčerpává kontakt s lidmi.
8. Nerozumíte pocitům a nedokážete o nich mluvit.
9. Jste extrémně citlivá na zvuk nebo světlo.
10. Praktikujete každodenní rituály.
11. Opakujete dokola jedno slovo nebo frázi.
12. Máte vlastní stravovací návyky.
13. Máte specifické zájmy a koníčky.
14. Trpíte depresemi a úzkostí.
15. Neumíte komunikovat s ostatními – nevíte kdy mluvit, kdy se ptát…
16. Chcete více blízkých přátel, ale nedokážete se spřátelit.
17. Nesnášíte laktózu.
Pokud si myslíte, že jste autistka, vyhledejte lékaře, který se specializuje na autismus. Někdy je dobré vědět, kdo jste – přinese vám to ohromnou úlevu a vysvětlí to vše, co jste na sobě považovala za „nenormální“.
Autismus v dospělosti se sice nedá vyléčit, ale můžete podstoupit kognitivně-behaviorální terapii, která vám pomůže zmírnit projevy autismu a začlenit vás do společnosti.
Sdílejte článek na Facebooku a odhalte přátelům, jak se projevuje autismus v dospělosti.