Zaujalo nás

PROČ JE ZÍVÁNÍ NAKAŽLIVÉ?

Stačí jediný pohled na člověka, jak zívá, a zíváte také. Proč je zívání nakažlivé? Proč máte pocit, jako byste ztratila kontrolu nad tělem? Prozradíme vám, proč vás přemůže neviditelná síla, i když zívat nechcete. Ruku před ústa a jdeme si společně zazívat!

kočka zívá

Zívání z pohledu odborníků

Když někdo poblíž zívá, vaše čelisti se samovolně otevírají k zívání. I pouhé pomyšlení na zívání může způsobit, že budete zívat. Nikdo přesně neví, co spouští tuto automatickou a často nevědomou reakci. Odborníci ale mají několik teorií.

Co způsobuje zívání?

Každý člověk v průměru zívá 20x za den. Jenže co způsobuje zívání a k čemu je? Jednou z hypotéz je, že si mozek reguluje zíváním svou vnitřní teplotu. Tato studie ukázala, že teplý obklad přiložený na čelo vyvolává častější zívání než studený obklad.

Další hypotézou je, že zívání zvyšuje bdělost, což dává smysl, vezmeme-li v úvahu, že zíváme mezi spánkem a bděním a mezi sezením a aktivitou. Někteří vědci se domnívají, že zívání stimuluje krční tepnu, zvyšuje srdeční frekvenci a pomáhá udržet pozornost.

To vše se týká spontánního zívání, které je zapříčiněné určitými situacemi. Jak je to ale s nakažlivostí zívání?

žena zívá

Je zívání nakažlivé?

Proč tedy zíváme, když vidíme zívat jiného člověka? Mohl by to být pozůstatek evoluční adaptace k synchronizaci skupinového chování?

Představte si skupinu pravěkých lidí, kteří přes noc hlídají tlupu před predátory a nepřáteli. Pokud jeden z nich začne podřimovat, je pravděpodobné, že i ostatní jsou ospalí. Když první osoba zívne, vyzve všechny ostatní, aby udělali totéž. Tím se zvýší celková ostražitost a bezpečnost skupiny.

Některé výzkumy také poukazují na to, že nakažlivé zívání má souvislost s empatií: schopností porozumět a sdílet emoce jiné osoby. Studie z roku 2020 odhalila, že zívání je nakažlivé více mezi rodinnými příslušníky a přáteli. Studie naznačila, že čím hlubší vazby, tím hlubší zívání.

Skeptici mají jiný názor: proč je podle nich zívání nakažlivé?

Zívání je nakažlivé pouze mezi inteligentními a sociálními tvory, jako jsou primáti. Lidé dokonce zívají v reakci na zívání jiných zvířat. Jedna teorie tvrdí, že nakažlivé zívání je produktem zrcadlových neuronů, napodobujících mozkové buňky. Ty zareagují, i když vidíme, že zívá někdo jiný, nikoliv my.

Někteří výzkumníci zcela zpochybňují, že je zívání skutečně nakažlivé a požadují další výzkumy.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial