Zdraví

STRESOVÝ PRŮJEM: JAK MU PŘEDEJÍT A JAK HO ZASTAVIT?

Stresové situace si vybírají svou daň. Kromě bolestí hlavy, únavy a nespavosti můžete trpět stresovým průjmem. Vysoká míra úzkosti skutečně může způsobit zažívací problémy. Jak předejít průjmu a jak ho zastavit, aby vás nechytnul na místě, kde to nejméně potřebujete?

žena má toaletní papíry na stresový průjem

Propojení mezi mozkem a zažíváním

Ukázalo se, že existuje spojení mezi mozkem a zažíváním. V zásadě spolu tyto dva orgány komunikují a střevní mikrobiom má několik komunikačních linek s mozkem. Snadno se tak stane, že dostanete ze stresu průjem.

Jak dochází ke stresovému průjmu?

„Zánětlivé hormony, například cytokiny, neurotransmitery a kininy, interagují mezi mozkem a lokální oblastí střeva,“ vysvětluje gastroenteroložka z Brooklynu Cynthia Quainoo. Když jste ve stresu, vaše tělo se připravuje na boj nebo útěk. Aby to bylo možné a abyste byla připravena reagovat, brzdí vše, co se děje během trávení.

Někdy se objeví stresový průjem před prezentací ve firmě nebo zkouškami. V takovém případě stres a průjem odezní, jakmile tato stresová situace skončí.

Co když ale trpíte chronickou úzkostí, depresemi a fobiemi? I tyto duševní nemoci se odráží na zdraví střev. Během chronického stresu nemá tělo čas na zotavení, protože jste ve stresu bez přestání. Naštěstí existují způsoby, jak stresový průjem zvládnout.

cedule označující toaletu

Co se děje v zažívacím systému, když máte stres?

„Spuštění reakce bojuj nebo uteč může mít za následek zvýšenou frekvenci vyprazdňování nebo nepravidelnost střevních kontrakcí, což vede k průjmu,“ poznamenává doktorka Quainoo. Doba potřebná k vyprázdnění žaludku se tak zkracuje, což způsobuje:

  • podráždění žaludku
  • pálení žáhy
  • poruchy trávení
  • nevolnost
  • zvracení
  • rychlejší pohyby tlustého střeva
  • zhoršení Crohnovy choroby

Jak zastavíte stresový průjem?

Průjem vyvolaný stresem můžete podle odborníků zastavit následujícími způsoby:

1. Zvládejte stres

Zkuste lehké cvičení, chůzi nebo jinou aktivitu, která vás baví. Pomoci může také kognitivně behaviorální terapie.

2. Vynechte některá jídla

Některá jídla a nápoje mohou průjem zhoršit, například káva, tučné a smažené jídlo, jednoduché cukry, kořeněná jídla a alkohol. Pokuste se tato jídla odstranit.

3. Nasaďte probiotika

Probiotika navrátí střevu vnitřní rovnováhu a rychle zastaví průjem.

4. Zvyšte příjem vlákniny

Rozpustná vláknina nasává vodu v trávicím traktu, díky čemuž je stolice pevnější a pomaleji odchází. Dobrým zdrojem vlákniny je oves, hrách, fazole, jablko, citrusové plody, mrkev nebo ječmen.

léky na stresový průjem

Kdy navštívit lékaře při stresovém průjmu?

„Pokud stresový průjem přetrvává déle než jeden až dva týdny a obtěžuje vás to, měli byste se poradit se svým lékařem,“ nabádá doktorka Quainoo. „Lékaře navštivte co nejdříve, pokud máte ve stolici stopy krve, ztrácíte hmotnost nebo máte bolesti zažívacího traktu. Průjem způsobený stresem by neměly doprovázet tyto příznaky.“

Sdílejte článek na Facebooku a informujte přátele o stresovém průjmu!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial