Osobní rozvoj

VYKROČTE DO NOVÉHO ROKU S DOBROU NÁLADOU

Pomůžeme vám s tím. Pro každého totiž není každodenní vstávání s dobrou náladou zrovna samozřejmostí. Když se nad tím ale zamyslíte, nemělo by snad pozitivní rozpoložení být tím, co je nám přirozené? Jak tedy dostat náladu zpět do plusových hodnot?

žena vykročila do nového roku s dobrou náladou

Kde se bere deprese?

Klinická deprese je vážné psychické onemocnění a jeho léčba patří do rukou odborníka. Dnes se proto spíše zaměříme na to, jak si uchovat dobrou náladu a depresi předcházet. To, co běžně označujeme jako „depku“, totiž může být skutečně předstupněm hlubších psychických problémů. Máte špatnou náladu? Podívejte se, jak ji vylepšit.

Klaďte si realistické cíle

Novoroční deprese jsou často důsledkem přehnaných očekávání. Je v pořádku chtít být lepší a úspěšnější. Zároveň ale mějte na paměti, že přehnaně vysoké nároky mohou vést k rychlému psychickému vyhoření a často jsou ve svém důsledku i kontraproduktivní. Každodenní trénink v posilovně, přestože jste do ledna vyráželi maximálně tak na svižnější procházku se psem? Vynecháte jednou, dvakrát, třikrát a nálada spadne na bod mrazu. Nadšení mizí a vy posíláte předsevzetí k ledu. To má ovšem k cestě za „lepším já“ opravdu daleko. Raději volte menší cíle tak, abyste je zvládali naplňovat i déle než prvních čtrnáct dní v lednu.

Pravidelně cvičte

U předchozího tématu se ještě chvíli zdržíme. Cvičení v rozumné míře, která odpovídá vašim individuálním schopnostem, do svého života rozhodně zařaďte. Svižnější fyzická aktivita pomáhá tělu vyplavovat endorfin, serotonin a dopamin – hormony štěstí. Pořádná sportovní třicetiminutovka podle odborníků dokonce dokáže zmírnit příznaky deprese. Dobrá nálada vám prý vydrží až po dobu dalších 12 hodin.

žena vykročila do nového roku s dobrou náladou a dělá jógu

Pracujte se svým mentálním nastavením

Někdy je obtížné změnit události, které vás doprovázejí na cestě životem. Mohou se dít špatné věci, nad kterými ztrácíte kontrolu. Důležité však je uvědomovat si, že vždy máte volbu, jak se k těmto událostem postavíte, co si z nich vezmete, jaké stanovisko zaujmete.

Představte si nepříjemnou událost, jakou je ztráta zaměstnání, a dva různé lidi. Říkejme jim třeba Petr a Václav. Petr je velmi nešťastný. Utápí se v sebelítosti, dává vinu svým kolegům a nadřízeným. Zůstává doma a trápí se. Václav se po prvotním šoku rozhodne, že nucené volno využije ke zvýšení profesní kvalifikace. Jde na rekvalifikační kurz, tam tráví tři dny v týdnu obklopen podobně smýšlejícími lidmi se stejným osudem. Který z pánů je šťastnější? Tipněte si.

Vyhledejte lidský kontakt

Dotek skutečně léčí. Stejně jako u cvičení se při tělesném doteku uvolňují do vašeho krevního oběhu hormony štěstí. Takový dotek musí samozřejmě být subjektivně vnímaný jako příjemný. Stačí vzít někoho blízkého za ruku nebo se nechat obejmout. Dlouhodobě udržujte dobré vztahy se svými přáteli a rodinou. Jejich přízeň je léčivá.

Pár slov závěrem

Deprese nebo špatná nálada velmi negativně ovlivňují kvalitu lidského života. Nejlepší strategií je takovým stavům předcházet. Třeba s pomocí výše zmíněných rad. Pokud ale skleslá nálada trvá delší dobu, vyhledejte odborníka na lidskou duši. V dnešní době je to běžná praxe a stud tedy s klidem vynechejte.

Zdroj obrázků: canva.com

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial